Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa
Ökse Otunun Faydaları........ Yazdır
Perşembe, 30 Eylül 2010

Image
Köyümüzde hemen hemen her ağaçta bulunan , ökse otu hakında dikkat etmemiz gerekenler !

Ökseotu faydaları nelerdir?


Latince adı Viscum album olan ökse otu ülkemizde burç ve çekem adlarıyla da bilinir.
Ökseotu sapı yeterli etkiye sahip olmadığı için, ökseotu meyvesi de zehirli olduğu için tedavide kullanılmaz.

Ökse otu doktor kontrolünde standardize edilmiş preparatlar olarak kullanılabilir.

Ökse otu tamamlayıcı kanser tedavisinde en çok kullanılan ilaçlardan biridir. E Komisyonunun olumlu görüş belirttiği tek bitkisel drogdur. Palyatif karsinom tedavisiiçin kabul ettiği tek drogdur.

Çok sayıda çalışma ökseotu tedavisinin hastaların yaşam kalitesini yükseltebildiğini göstermiştir, ancak yaşam süresini uzatıp uzatmadığı tam olarak belli değildir.

Klinik çalışmalara göre ökseotu tedavisi kolorektal karsinomlar ve glioblastomun yanısıra özellikle meme karsinomun tedavisine uygundur.

Dolaylı antitümör etkiye sahip olduğuna dair çalışmalar yapılmıştır. Bazı kanser türlerinde olumlu etkilere sahip olduğu belirtilirken bazı kanserlerde ise (lösemi gibi) hastalık üzerinde daha kötü sonuçlara sebep olacağı belirtilmiştir.

Lösemi ve lenfomalarda ökseotu hastalığın daha da kötüleşmesine sebep olacağı belirtiliyor. Yine kulak burun boğaz tümörlerinde de ökse otu kullanılmamalıdır!

Ökse otu yaşamsal hastalıklarda doktor onayı ve gözetimi olmadan kullanılmamalıdır.

Ham ökse otu yani taze bitki olarak kullanılmamalıdır. Ölüme dek varan riskleri vardır.

Meyveleri zehirlidir.

Bitkisel ilaçlar habis hastalıklarda yalnızca tedaviyi tamamlayıcı ve doktor kontrolünde olmak şartıyla kullanılabilirler.

 

Mine Öztekin

Son Güncelleme ( Cumartesi, 29 Eylül 2012 )
 
< Önceki   Sonraki >

Üye Girişi

Üye Girişi

Kimler Sitede


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi 

- Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs 

Sitesi - Şahıs Web Sitesi