Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Haberler arrow AİBÜ Biyoloji Böl. hocalarımızla gübreden enerji üretimi ve yerel üretimde çeşitlilik
AİBÜ Biyoloji Böl. hocalarımızla gübreden enerji üretimi ve yerel üretimde çeşitlilik Yazdır
Salı, 11 Ekim 2011

Image Hafta sonu etkinliklerimiz çevremizi koruma, atıkların değerlendirilmesi ve yerel ürün çeşitlendirilmesi üzerineydi, üniversitelerimizin desteği ile çok güzel çalışmalar yaptık.

İlk çalışma çevre temizliğine dikkat çekmek, farkındalık yaratmak amacı ile gelen Çanakkale Onsekizmart Ün. öğrencilerinin yaptığı derede birikmiş olan naylon, kullanılmayan eşyalar vb. atıkları toplamasıydı.

İkinci aktivitemiz ise Bolu Abant İzzet baysal Ün. den Biyoloji Bölümünden gelen hocalarımızın bizim için yaptığı çalışmaların değerlendirilmesi ve uygulamaya alınabilmesi için neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgilendirme toplantısıydı.

Köyümüzle ilgili ürün çeşitlendirme ve geliştirme araştırması yaparak köyümüze kimler geldi önce tanıyalım;

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Böl.Doç.Dr. Seyhun YURDUGÜL,

Düzce Üniv. Arıcılık Araştırma ve geliştirme merkezi müdürü, Düzce Ün.Biyoloji Böl.Başkanı Yard.Doç.Dr.Meral KEKEÇOĞLU,

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Yard.Doç.Dr. İsmail EKER,

Mudurnu Arbil Helva A.Ş. Üretim Müdürü, Gıda Mühendisi , AİBÜ Biyoloji Bölümü Onur ORALLAR,

Doktora öğrencisi Gözde İNAN

ÇITIR GIDA Pazarlama Hayvancılık Ormancılık Sosyal Hiz.ve Temizlik Tic.Ltd.Şti sahibi Aydın ÖZÇAĞLAR

ATTA ENERJİ ve Orman Ürünleri San.Tic.Ltd.Şti. sahibi Mehmet Tufan Temiz

 

Image

Öncelikli konumuz bölgede sorun teşkil eden tavukluklardan çıkan gübre konusuydu, Tufan bey ve Onur beyin verdiği bilgiler çok umut verici, Tufan bey ATTA enerji olarak bölgedeki ilk biyogaz tesisini kuruyor, çok yakın zamanda faaliyete geçecek olan tesis Mudurnu ilçesine yakın köylerden gübre toplayacak, elektrik üreterek alternatif yenilenebilir bir enerji kaynağı oluşturmuş olacaklar.

Önümüzdeki 5-10 yıl içinde Mudurnu ve civarında gübre dönüşüm ihtiyacın büyüyeceğini ve kapasite artırımına gidecek şekilde yatırım planlaması yaptıklarını belirtti.

Seyhun hocamız köy için yaptığı çalışmayı bize anlattı, bize özel olabilecek birkaç ürün araştırmış, hem ekonomik anlamda pazarı olan hem de bölgemize has yetişen ürünler, tek tek bize resimleri ile gösterdi, bu ürünlerin pazarını anlattı, bize önerdiği meyve ve ürünler üzerine hemen çalışmaya başlamak üzere nerden başlamalı muhtarla tekrar konuşacağız.

Yine GDO lu ve hormonlu ürünler üzerine bilgi verdi zararlarını anlattı.

Meral hocamızı bulmuşken köyde arıcılık yapanlar hemen akıllarına takılan soruları sordular, hocamız bize arıcılığı teşvik edecek ve verimi arttıracak bilgiler verdi, bahar ayında açılacak arıcılık kursuna katılmak üzere muhtarımız şimdiden talepleri toplayacak, yine yerinde uygulamalı eğitim için hocamızın kampüsüne gideceğiz,

Düzce Üniversitesi Arıcılık Arastırma, Uygulama ve Eğitim Merkezi (DAGEM) nin de aynı zamanda müdürü olan Meral hn "Birlikte Daha Fazlasını Yapabiliriz" adlı arıcılık projesiyle girisimcilik ruhunun gelistirilmesi dalında Avrupa Girisimcilik Ödülü'nün sahibi olduklarını söyledi.

Arıcılık projesinin amacının arıcıları eğiterek ve Türkiye'nin kendine has arı cinslerini fırsata dönüştürerek yerel ekonomiye katkı sağlamak olduğunu belirten Meral hoca özellikle köyün hanımlarına balın yanında onun kadar kıymetli olan yan ürünlerin önemini belirtti, arıclık gelişirse buna bağlı yan sektör oluşur sadece bal olarak bakmayın, polen, arı sütü, propolis, kovan yapımı, petek yapımı gibi konularında çok iyi bir ekonomik kaynak olduğunu üstüne vurgu yaparak belirtti.

Köylülerimizde bu konuya çok ilgi gösterdi, bahar ayındaki bu kurslara mutlaka gideceklerini söylediler.

Image

İsmail hoca ile bölgemizdeki bitki çeşitliliği üzerine konuştuk, Meral hn la çektiğimiz çiçek ve bitki resimlerini inceliyen hocalarımız arının beslenmesinde önemli rol oynayan ve ballı çiçekler dediğimiz türlerin köyümüzde zengin şekilde var olduğunu tespit ederek, mutlaka arıcılık üzerine yatırmları arttırmalısınız tavsiyesinde bulundular.

İsmail hocamız da yeni bir araştırmaya başladığını ikinci dönem saha çalışmalarından birini bizim köye yönlendireceğini, master tezi konu olarak öğrencilerine vereceğini söyledi, kendisi ile yine bu çalışmalar yapılırken endemik türlerin tespiti konusunda da köyümüz için keşif yapabileceğimizi, var olan türlerin korunması konusunda da eğitim çalışmaları yapabileceğimizi söyledi.

Aydın bey ise kendine has renkli kişiliği ile arıcılık tecrübelerini paylaştı bizimle, çok ilginç bilgiler edindik hem toplantı hem de ardından yaptığımız sohbet boyunca.

Köye gelirken burada ne yapılabilir diye düşünerek gelen hocalarımıza bize verdikleri değerli bilgiler için çok teşekkür ediyoruz, her bir bilgiyi üretime çevirmek için elimizden geleni yapacağız, bu bölge yerel kaynakları çok zengin bir bölge ve doğallığı koruyarak yapılabilecek pek çok alternatif üretim var, tavukçuluk kısa dönemde gelir sağladığı için geleneksel toprak ve hayvan üretimi ihmal edilmiş, biraz daha böyle devam ederse unutulacak, bu da bizim korumak istediğimiz kültürel mirasımızın bir parçası, o yüzden üzerinde önemle duracağımız konulardan biri olarak hep gündemde olacak.


Mine Öztekin

Son Güncelleme ( Cuma, 14 Eylül 2012 )
 
< Önceki   Sonraki >

Üye Girişi

Üye Girişi

Kimler Sitede


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi 

- Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs 

Sitesi - Şahıs Web Sitesi