Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa
Hakkımızda Yazdır
Çarşamba, 07 Temmuz 2010

Image
Köy sakinlerimiz


"Geçmişini bilmeyen toplumlar hafızasını kaybetmiş insana benzer, geleceği olamaz."

 

Ekomüze duvarları olmayan bir müzedir.Köy hayatını konu alır , yerel katılıma dayalı olarak , bir mekanın kültürel kimliğine odaklanır ve yerel halkın refah ve gelişimini amaçlar, kültürün ve doğanın bir arada bulunduğu bir mekanda olanları ve olmuş olanları anlatır.

İdeal bir Eko-Müze; günlük yaşam ile alakalıdır. Geçmişi, günümüzü ve geleceği bir arada yaşatır, yörenin sosyal gelişimini amaçlar, uygulama alanı yöreseldir, dışa bağımlılığı minimumda kullanarak yerel kaynaklar yardımı ile hayatta kalmaya çalışır.

Eko-Müzelerin ilk uygulaması Stockholm'de 1891'de açılmış, adına Skansen Müzesi denilmiştir. Zamanla özellikle İskandinav ülkelerinde rağbet görmüş, günümüzde sadece Finlandiya'da "235 adet Skansen Müzesi" kurulmuştur ve bu sayı Avrupa genelinde 2000'i aşmaktadır.
Bu müzelerde 18.-19. yy'a ait yöresel mimari, değişik sınıflara ait evler, üretim yerleri, kilise, okul, yeldeğirmeni gibi yapılar, iç mekan dekorasyonları özenle sergilenmektedir. Birkaç yıl önce Polonya'da iki tane açık hava etnografya müzesi tanımış, hayran kalmıştık. Bunlar; yöresel, otantik, kırsal alan mimarisinin titizlikle örneklendiği 100-200 dönümlük alanlar üzerine kurulmuş müzelerdi. Belli ki sevgi ile emek verilmiş geçmişlerini unutmamak ve saygıyla anmak adına!

Türkiye'de şimdiye dek böyle bir şey henüz hiç denenmemişti.

Bizde de bu düşünceye sahip bir grup arkadaş, böyle bir müze oluşturma cesaretini gösterdik. Cesaret diyoruz; çünkü ne kadar hevesli olursan ol, gerçekten kolay bir iş değildi bu yapmayı planladığımız. Önce arazi almak gerekiyordu, sonra mimari yapılar seçilecek, satın alınacak, parçalara ayrılıp araziyi taşınacak, orada aslına uygun yeniden inşa edilecekti. En başta bu işi gerçeğine uygun yapacak usta kadro nerelerde bulunacaktı vb.. pek çok zor iş bizi bekliyordu.

Böylece 2005 yılında Bolu'nun Mudurnu ilçesi'nde, dağın başında 20 dönümlük bir yer satın aldık. Ardından da müzeye koymaya değer bir ev aramaya başladık. Birkaç ay sonra bir köyden çağırdılar, evi görmeye gittik. Aslında bu köyde terkedilmiş birçok ev vardı. Ancak iş satmaya gelince, fiyatlar yükselmeye başladı tabii, sonra aklımıza bir şey geldi. Müzeyi bu köyde kuralım, yani evleri taşımayalım, yerinde değerlendirelim dedik, zaten bu fikir yani mevcut köyleri müze haline dönüştürme fikri ilk olarak 1970 yılında Fransızların aklına gelmişti. Adı da Eko-Müze, yani yaşayan müze! Tabii herkes evini satmayabilirdi ve müze bütünlüğü sağlanamayabilirdi. Yine de evleri taşımak olacak gibi görünmüyordu.

Biz de bu köyde, yani Mudurnu'ya bağlı Hüsamettindere Köyü'nde, bugüne kadar bu 30 a yakın ev satın aldık. Bir evi etnoğrafya müzesi olarak düzenleme amacıyla restore ettik.
Şimdi sırayla geleneksel çamaşırhaneyi ıslah ederek kültürel değerlerimizi canlı tutmanın yanı sıra, kullanılmayan samanlık gibi mekanlarda da spor alanları oluşturarak yeni kullanımlara kazandırmayı hedefliyoruz.

Her geçen gün projemize katılımcıların sayısı artıyor. Projemizi her yerde anlatıyor ve bu projeye gönül vereceğini düşündüğümüz arkadaşlarımızı projeye davet ediyoruz.

Köy muhtarı ve ihtiyar heyetiyle görüşüyoruz. Köydeki su ve kanalizasyon sorununu çözmek için girişimlere başladık. Kanalizasyon sistemi kuruldu ve bağlandı. Bizler köylülerle birlikte bir yaşam kurmayı hedefliyoruz ve zaten evlerimizde yaşamaya başladığımız gün itibarıyle bu şekilde yaşamaya başladık.

Türkiye'nin ilk "Ekomüze"'si olan "Hüsamettindere Köyü Ekomüzesi" projemize göre evler otantik değerlere sadık kalınarak onarılmaktadır. Bu köyümüzde ev alan ve ekomüzede yaşamak isteyen her hane için en önemli kriterdir, evlerin aslına uygun saklanması bu projenin temel taşlarından birini teşkil etmektedir. Yine köy içerisinde bulunan kullanım dışı yapılar da imkanlar ölçüsünde aslına uygun onarılacaktır.

Bunun ardından köyde yaşayan herkesin, bilinç ve gelir seviyelerinin arttırılmasını hedefliyoruz.

Bu yoldaki çalışmalarımızın başında sosyal faaliyetler; unutulmuş gelenek ve göreneklerin yaşatılması, yöreye ait foklorik ve orta oyunlarının yeniden canlandırılması, tarımsal – hayvansal projeler, doğru tüketim, geri dönüşüm, köye gelen misafirlerle ve köyde yaşayanlarla beraber yapabileceğimiz doğa yürüyüşleri vb. sportif faaliyetlere başlanacak, el sanatları, geleneksel doğal ürünlerin tanıtımı sağlanacaktır.

Tüm bunları yaparken aynı zamanda Mudurnu'da Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Derneği çatısı altında da örgütlendik!


Hepinizin bildiği gibi Türkiye, kültürel ve doğal miras yönünden zenginliğini, bu mirası koruma ve iyileştirmeye yönelik çalışma alanlarında ne yazık ki gösterememektedir.

Merkezi Mudurnu'da bulunan Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Derneği, Türkiye'nin her geçen gün bir parçası daha yok olan ve yeri doldurulması imkansız kültürel ve doğal değerlerini yaşatma ve bu mirasa karşı sorumluluğunu, kamuoyunu konunun önemiyle ilgili bilgilendirici sivil toplum faaliyetleriyle bir ölçüde dahi olsa telafi etme ihtiyacı duyularak kurulmuştur. Ekomüzeden ev alan her hane sahibi bu derneğin bir üyesi kabul edilir.

Bu noktadan hareketle misyonu;

Kültürel ve doğal değerleri yaşatmak ve korumak;

Köy hayatının ve geleneklerinin sürmesini sağlamak;

Yıkılmak üzere olan geleneksel "Anadolu Türk Köy Evleri"ni korumak, onarmak ve kullanıma açmak;

Doğal ve kültürel varlıkların tahribine yönelik sorunlara çözüm üretmek

olan demeğimiz gerek bireysel, gerekse ulusal veya uluslararası sivil inisiyatifler ve fon kuruluşları ile işbirlikleri geliştirerek Türkiye'nin kültürel ve doğal mirası ile ilgili kamuoyu bilinci oluşturmayı amaçlayan projeler üreterek sivil toplumun ve ilgili mercilerin dikkatini çekmeye yönelik faaliyetler düzenlemeyi görev edinmiştir.

 

Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Derneği

Son Güncelleme ( Pazar, 09 Mart 2014 )
 
< Önceki   Sonraki >

Üye Girişi

Üye Girişi

Kimler Sitede


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi 

- Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs 

Sitesi - Şahıs Web Sitesi