Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Haberler arrow Temiz Çevre Yeşil Doğa İçin Elele
Temiz Çevre Yeşil Doğa İçin Elele Yazdır
Pazartesi, 10 Ekim 2011

Image Çanakkale Onsekiz Mart Ün. Turizm ve İşletmecilik Bölümü öğrencilerinin “Temiz Çevre Yeşil Doğa” konulu köy çalışması;

Doğayı ve çevreyi temiz tutma, koruma konusunda farkındalık oluşturmak ve ekomüzemizle ilgili görsel tecrübe yaşamalarını , sağlamak amacı ile Çanakkale Onsekiz Mart Ün.Turizm ve İşletmecilik Bölümü 2. sınıf öğrencileri hocaları Mustafa Doğan eşliğinde yaklaşık 10 saatlik bir yolculuk yaparak Gökçeada’dan köyümüze geldiler.

Sabah saat 6.30 da köyümüze giriş yapan öğrencilerimize köyümüz sakinlerinden Naciye-Metin Gökdeniz çifti evlerini açarak doğal ürünlerden oluşan güzel bir köy kahvaltısı hazırladı.

Image

Sabahın erken saatleri olması dolayısı ile üşüyen öğrencilerimiz sıcacık kuzinede kızaran Naciye ablamızın yaptığı köy ekmeği, muhtarımızın hanımının yaptığı tereyağı, hacı amcamızın kendi kovanlarından getirdiği balı, köy yumurtası, taze kuşburnu marmelatı ve Naciye ablanın kendi yetiştirdiği sebzeleri ile mükellef bir köy kahvaltısı yaptılar.

Image

Image

Enerjilerini toplayan öğrencilerimiz saat 09.00 da köyün en üst noktasından başlayarak dere içindeki çöpleri toplamaya başladı. Bir traktör dolusu dereye atılan naylon ve kullanılmayan eşyalardan oluşan atıkları toplayan öğrencilerimiz örnek bir davranış sergiledi.

Image

Image

Image

İşin bitiminde muhtarımız öğrencileri traktörüne bindirerek tepedeki su kaynağına çıkardı, traktörle çok keyifli bir yolculuk yapan öğrencilerimizin neşesi hepimizin motivasyonu oldu.

Image

Image

Image

Akşam köy odasında toplanan öğrenciler ve diğer misafirlerimiz köy halkı ile çok neşeli, keyifli bir oda sohbeti yaptılar. Muzaffer amcamızın eşliğinde arı oyununu oynadılar, darbuka eşliğinde göbek attılar. Öğrencilerin bu güzel enerjileri hepimizi coşturdu.

Image

Çok yorgun bir şekilde kalacakları evlere yerleştirilen öğrenciler Pazar sabahı yine çok erken kalkarak kahvaltılarını yaptı, çok kısa zamanda yaşadıkları köy hayatının tadına doyamayan öğrencilerimiz dönüş için yola çıktılar.

Kısa zamanda çok dolu bir hafta sonu geçiren öğrencilerimizi hiç yalnız bırakmayan muhtarımıza, tüm yemekleri hazırlayan ve gece konaklamasında evini açan Naciye-Metin Gökdemir çiftine, Hacı Muharrem amca ve hanımına, onlara eşlik eden Ayşe teyze ve muhtarın hanımına, iki küçük çocuğu olmasına rağmen hiç oturmadan yardım eden Naciye ablanın gelini Ayşegül’e yürekten teşekkür ederiz. Çok emekleri geçti, çok yoruldular.

10 saatlik yoldan gelip çevremizi koruma ile ilgili fiili mesaj vererek dikkati çeken, bize neşe katan, projemize destek veren öğrencilerimizin kendilerine, doğaya, geçmiş kültürlerine duydukları saygıdan dolayı teşekkür ediyoruz.

Ekomüze projemizde bize en büyük desteği veren Mustafa Doğan hocamıza da doğayı ve çevreyi koruma konusunda hassasiyet gösterip bu aktiviteyi organize ettiği ve bizimle paylaştığı için de ayrıca teşekkürü bir borç biliriz.

Köyümüzden de yapılan bu güzel çalışmaya sahip çıkmalarını, dereyi temiz tutmalarını, emeğe saygı duymalarını bekliyoruz.

Hepinizin ellerine sağlık !

 

Mine Öztekin

Son Güncelleme ( Cuma, 14 Eylül 2012 )
 
< Önceki   Sonraki >

Üye Girişi

Üye Girişi

Kimler Sitede


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi 

- Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs 

Sitesi - Şahıs Web Sitesi