Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Yöremiz
Yöremiz
KIZILCIK TARHANASI Yazdır
Yöresel Lezzetlerimiz
Image
Kızılcık Tarhanası
 
Kızılcık tarhanasının bilinen tarifleri genelde aynı, çok az malzemesi var, sadece kızılcık ve un, bazı tariflerde az miktarda yoğurt da katılmış ama ben lezzet ve besin değeri açısından zenginleştirmek için hem yoğurt hem de sarımsak ekledim ve genelin aksine mayalandırarak yaptım. Çoğu tarifte hamuru yoğurur yoğurmaz hemen kurutuyorlar. 
Tadı muhteşem oldu hatta daha yaşken bile kokusunun cazibesine dayanamayıp bir kaç kez pişirdik, oğlum bile çok güzel kokuyor nedense canım hep tarhana istiyor, bende anlamadım çok sevmem ama bu seferki çok güzel olmuş dedi. Son Güncelleme ( Pazartesi, 01 Ekim 2012 )
Devamını oku...
 
KIZILCIK MARMELATI NASIL YAPILIR Yazdır
Yöresel Lezzetlerimiz

Image
Kızılcık
Eylül ve ekim aylarında meyvelerini veren kızılcık ağacı, havalar iyice soğuduğunda ise sessizce yapraklarını dökerek tohuma çekilir. Karadeniz'de ve İstanbul'un Karadeniz'e yakın yamaçlarında kızılcık bol miktarda yetişir. Ağustos sonunda açan çiçekleri sarı, meyvesi ise koyu kırmızı renktedir. Tadı ekşi ve mayhoştur. Yararları saymakla bitmez! Meyvesi, yaprağı, ağacının kökü, gövdesi, kabuğu tümüyle şifalıdır. Bu köşeye neden konu olduğunu soracak olursanız, kızılcık en önde gelen anti- aging gıdalardan biri olduğu için, dikkatinizi çekmek istedim.

Son Güncelleme ( Pazar, 09 Mart 2014 )
Devamını oku...
 
Çingene Tavuğu Yazdır
Yöresel Lezzetlerimiz
ImageToprak bir zemine 1,5 karış boyunda 3-4 cm çapında çatal bir kazık yere saplanır. İyice yıkanmış tavuğumuz ön kısmından boydan boya aşağıya kadar yarılarak ceket asar gibi çatala asılır. İçine hiçbir zaman petrol ürünü veya yağ konmamış 18 litrelik peynir, turşu veya zeytin tenekesinin ağız kapak kısmı tam kesilmiş olarak ve tavuğa değmeden üstünden ters kapanır. Yerle temas eden kısımları, toprak ile kapatılıp tenekenin üstüne tavuk iriliğinde bir taş ağırlık konur.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 10 Mart 2014 )
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 13 - 15 Toplam: 15

Üye Girişi

Üye Girişi

Kimler Sitede


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi 

- Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs 

Sitesi - Şahıs Web Sitesi