Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Yöremiz
Yöremiz
Oğlum Asenya Yazdır
Yöresel Oyunlarımız
Köy birikme geceleri kapsamında oynanan en eğlenceli oyunlardan biridir. Oyun iki kişi ile başlar. Bir kişi kafasında bir kavuk ve elinde uzun kalın bir sopa ile 'senya' diğer kişi ise onun yardımcısı görevindeki 'asenya'dır. Tamamen senyanın oyunculuğuna bağlı eğlendiren bir oyundur. Kafasındaki kavuk su ile doludur. İzleyicilerden 3-4 kişi seçerek ve sürekli değiştirerek kafalarına şapka geçirir. En son belirlenen bir kişinin kafasında 'senya' kendi kafasındaki su dolu kavuğu ters çevirerek suyu boşalttırır. Köy birikme gecelerinde oynanan oyunların büyük bir kısmı sulu şakalar üzerine kurulmuştur. Gelin şimdi ekomüzemiz kapsamında yapılan 'Köy Birikme Gecesi'nde 'Oğlum Asenya' oyununu yöremizin gençlerinden izleyelim.
Son Güncelleme ( Pazar, 09 Mart 2014 )
Devamını oku...
 
Yabani Hayvan Oyunu(köy birikme geceleri oyunları) Yazdır
Yöresel Oyunlarımız
Köy Birikme Geceleri kapsamında oynanan bir diğer oyundur. Oyun 3 kişi ile oynanmaktadır. Öncelikle köyün muhtarından yabani hayvan avına çıkmak için izin istenir. Daha sonra muhtarın izni ile birlikte muhtardan yer göstermesi istenir ve muhtarın salon içinde gösterdiği kişiler öncelikli oyuna dahil edilir. Oyunun kurgusunda oyunculardan iki kişi ip ile bağlanır ve köpek kılığına sokulur. Diğer kalan kişi ise avcı konumundadır. Belli bir süre avcı, köpekler eşliğinde gezdikten sonra rastgele seçtiği bir kişi köpekler tarafından yere düşürülür ve köpekler üstüne atlar. Ardından gelen 'fıştır' komutu ile elinde pet şişe bulunan bir kişi gelerek pet şişede bulunan suyu köpekler tarafından yakalanan avın üzerine sıkar. Oyun seyir açısından zevkli ve eğlenceli bir oyundur. Ekomüzemiz kapsamında gerçekleştirilen gecede gelin 'Yabani Hayvan Avı' oyununu yöremizin gençlerinden izleyelim.
Son Güncelleme ( Pazartesi, 30 Mart 2015 )
Devamını oku...
 
Arı Oyunu(köy birikme geceleri oyunları ) Yazdır
Yöresel Oyunlarımız
Yöremizde en çok bilinen oyunlardan birdir. Yaşlısından gencine kadar herkes severek oynar ve eğlenirler. Oyundaki amaç ortada duranın kafasında bulunan şapkayı düşürmektir. Ekomüzemiz kapsamında köy birikme gecelerinde katılan halkı en çok eğlendiren oyundur. Oyun sırasında çıkarılan arı sesi ve ortadaki kişinin sağ ve soldaki insanların eline vurması oyun boyunca izliyenleri kahkahaya boğmaktadır. Gelin bir de 'Arı Oyunu'nu yöremizin gençlerinden izleyelim.
Son Güncelleme ( Pazartesi, 30 Mart 2015 )
Devamını oku...
 
Hırsız Oyunu( köy birikme geceleri oyunları ) Yazdır
Yöresel Oyunlarımız
Eskiden köylerde küçük hırsızlıklar yaşanırmış. İşte bu fikirden ortaya çıkan güzel bir oyun da 'Hırsız Oyunu'. Bir grup köylü hırsızı bulmak için toplanırlar. Ortada bir legen su ve bir adet eşarp bulunur. Eşarp suya batırılarak ilk başlayan kişi 'Bu tavuğu sen mi çaldın' diye sorararak rastgele belirlediği bir kişinin kafasına vurur. Vurulan kişi eşarbı alarak aynı kişinin kafasına 'Ben çalmadım' diyerek vurur. İlk vuran kişi 'Ya kim çaldı?' der ve vurulan kişi de başka seçtiği birinin ismini söyleyerek kafasına vurur. Böyle bir süre devam ettikten sonra belirlenen kişinin kafasına legendeki suyun tamamı boşaltılır. Senelerdir köy birikme gecelerinde oynanan en bilinen oyunlardan biridir. Ekomüzemiz kapsamında yapılan köy birikme gecelerinde de oynanmaktadır. Gelin şimdi bir de bu oyunu yöremizin gençlerinden izleyelim.
Son Güncelleme ( Pazartesi, 30 Mart 2015 )
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 6 Toplam: 15

Üye Girişi

Üye Girişi

Kimler Sitede


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi 

- Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs 

Sitesi - Şahıs Web Sitesi