Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Yöremiz arrow Köy Birikme Geceleri
Köy Birikme Geceleri Yazdır
Pazartesi, 01 Ekim 2012
Mudurnu'da 650 yıldır süregelen bir gelenektir. Birikme Gecesi’nde katılımcılara çeşitli yemekler ikram edildikten sonra, köyün gençlerinden oluşturulan oyun ekibi geleneksel kıyafetlerini giyip, öncelikle yöresel oyunlar oynarlar.Daha sonra "pazar oyunu" , "kantar tartmaca", "karakol", "avcı", "çiftçi", "mahkeme", "düğün okuma", "esenya", "mahacir ekin ekme" ve "arı oyunu" gibi değişik orta oyunları ile geceye renk katılır.


Birikmeler, gençlere sosyal yaşamın kurallarının öğretildiği , toplum hayatına alıştırılıp edep ve ahlak kazandırıldığı ve aynı zamanda doğaçlama olarak yöresel ağızla gösteri sanatlarımızdan birisi olan bir nevi orta oyunlarının oynandığı bir aktivitedir. Birikme geceleri eglencenin yanında yöresel sorunların konuşulduğu, çözüm yollarının arandığı ve hemşeriler arası sevgi, saygı, güven duygusunun pekiştiği sosyal bir birlikteliktir.
Günümüzde şehirleşme ile maalesef bu gibi değerlerimizi unutmuş, gelenek görenek ve alışkanlıklarımızdan vazgeçmiş durumdayız. İşte ekomüzelerin amacı da kaybettiğimiz değerleri hatırlatıp mevcut kültürel miras ile köy hayatını bütünüyle gelecek nesillere aktarmaktır. Unutulmamalıdır ki; geçmişini bilmeyen toplumların geleceği olamaz.
 
Mudurnu’ya bağlı Munduşlar Köyü’nde her cumartesi köy konağında toplanan vatandaşlar, gelenek ve göreneklerini yaşatmaya çalışıyorlar. Bizde ekomüze projemiz dahilinde gelen misafir gruplarına bu deneyimi yaşama fırsatı sunuyoruz.


Son Güncelleme ( Pazartesi, 11 Nisan 2016 )
 
< Önceki   Sonraki >

Üye Girişi

Üye Girişi

Kimler Sitede


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi 

- Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs 

Sitesi - Şahıs Web Sitesi