Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Deneyimlerimiz arrow Yurtdışı Deneyimlerimiz arrow ECOMUSEO DELLE MINIERE E DELLA VAL GERMANASCA- PRALİ /MADENCİLİK EKOMÜZESİ
ECOMUSEO DELLE MINIERE E DELLA VAL GERMANASCA- PRALİ /MADENCİLİK EKOMÜZESİ Yazdır
Perşembe, 29 Kasım 2012
Dünyada yapılmış ilk maden ekomüzesidir. 1993 yılından bugüne yaklaşık olarak 5 milyon Euro A.B. fonu alınarak ekomüze tamamlanmış ve işler duruma getirilerek turizm faaliyetini sürdürmesi sağlanmıştır.


Talk Madeni

Daha önceden Talk madeninin çıkarıldığı bir maden ocağı olarak işlev görüyormuş.( Talk madeni de bildiğimiz üzere kozmetikte kullanılan talk pudrası da diye bildiğimiz bunun gibi birçok kozmetik ürününün ham maddesidir.) Zamanla madenin azalması ile taş ocağı işletmesi kapatılarak kendi haline köhnemeye bırakılmıştır.

Yönetim ve Konaklama Merkezi AB Sertifika
 
İtalya Ekomüzeler Birliği Başkanı olan Gino Baral adındaki girişimci bu maden ocağına proje üreterek A.B. desteği ile projeyi gerçekleştirerek turizme açmıştır.

Müze Müze
 
Ekomüze içinde maden ocağıyla ilgili ekipmanları görebileceğiniz ve posterler ile çeşitli bilgiler alabileceğiniz bir müzeleri de mevcut. Maden ocağına girmeden önce burası gezilerek maden ocağının işleyişiyle ilgili bilgiler alabiliyorsunuz.

Maden Girişi
 
Bunun ardından size bir palto ve bir kask giydirerek madene girmeniz için hazır hale getiriyorlar. Madende, katılan ziyaretçilerin yaş gruplarına göre gezilecek yerlerde farklılaşabiliyor.
 
 
Madene Yolculuk Maden Haritası
 
 
 
Sonrasında yürüyerek madenin ilk girişine varılıyor ve burada maden içinde gidilecek yollar ve yer altındaki diğer madenler ile ilgili, bir harita üzerinden bilgiler veriliyor.

Madene Götüren Vagonlar
 
Sonrasında küçük vagonlara binilerek 1,2 km olan yolculuğunuz başlıyor. Yolculuk süresince alışık olmadığınız korkutucu sesler ve çok dar mekânlar olsa da gerçekten çok ilginç bir deneyim. Köyden beraber gittiğimiz Ayşe Teyzemiz başta tedirgin oldu fakat oğlunun da Bolu’da taş ocağında görevi olması nedeniyle gezince burada çalışmanın zorluğunu anladığını söyledi.
Vagonlardan indiğinizde çeşitli similizasyonların yapıldığı bölümlere geliyorsunuz. Taş ocağı çalıştığı durumuyla olduğu gibi korunmuş ve işçilerin çalıştığı bölümler çeşitli ışık ve ses efektleriyle similüze edilmiş.
Mesela; dinamit patlatıyorsunuz, ses ve ışık efektleriyle size o an patlama ile taşın kırıldığı ve o alanın yıkıldığı hissini yaşatıyor. Bunun dışında taş kırma makinesi ile taş kırıyorsunuz. Çeşitli çukurlar oluşturulmuş ve orada daha önce çıkartılan madenleri görme şansı buluyorsunuz. Gezi bitiminde aynı vagonlarla taş ocağının girişine aynı yol üzerinden geri dönülüyor.Restoran
İşletmesi özel bir kuruma verilmiş restoranda yöresel yemeklerinizi yiyerek gezinizi tamamlıyorsunuz. Yakın bir zamanda aldığımız bilgilere göre bir adet de otel yapılacak ve gelen misafirler burada kalma imkanı da bulacaklar.


Son Güncelleme ( Pazartesi, 10 Mart 2014 )
 
< Önceki   Sonraki >

Üye Girişi

Üye Girişi

Kimler Sitede


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi 

- Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs 

Sitesi - Şahıs Web Sitesi