Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Deneyimlerimiz arrow Museo Del Gusto (Lezzet müzesi)
Museo Del Gusto (Lezzet müzesi) Yazdır
Cumartesi, 01 Aralık 2012

Museo Del Gusto – The Taste of Museum – Lezzet Müzesi

IMG_1380.JPG
Resim 1.

Lezzet Müzesi ® İtalya'da Piedmont bölgesinde Pinerolo kentine sadece 5 km uzaklıkta bulunan türünün tek örneğidir.
Müze prehistorik çağdan günümüze kadar olan beslenme izlerine sanal bir yolculuk sunuyor, çeşitli gıdalar, 5 duyu, sanat, sinema, reklamlarda tat yolları ve bununla ilgili duyusal ve multimedya istasyonları keşif için güzergahlar.
 
IMG_1383.JPGIMG_1385.JPG
Resim 2. Resim 3.
 
 
Bilindiği gibi İtalya şarap yapımı ile ünlü bir ülke ve özellikle Piedmont bölgesinde gittiğiniz her yerde çeşitli lezzetlerden şaraplar bulmak mümkün. Resim 3 de görülen platformdaki şaraplar Piedmont Bölgesi’nin tümünde yetişen yöreye özgü farklı tatlardaki şaraplar. Bunun dışında Resim 2 görülen standlar tamamen doğal olarak üretilen meyve suları. İlk tattığımızda doğal olduklarına inanmak istemedik. Çünkü gerçekten içine şeker katılmış kadar tatlı meyve suları. Fakat Türkiye’ye döndüğümüzde Ayşe Teyzemiz orda öğrendiklerini uygulama amaçlı burada çeşitli denemeler yaptığında bizimde aynı şekilde şekersiz bu meyve suyunu yapabildiğimizi gördü.
 
IMG_1386.JPG
Resim 4.

Müzede çeşitli odalar oluşturulmuş ve bu odalarda her türlü lezzetle ilgili çeşitli multimedya araçlar ve posterler üzerinde bilgiler bulmak mümkün. Sergiler, fotoğraf belgesel, tarif videoları ve ayrıca bu sektöre adamış dergiler,konusunda uzmanlaşmış bir bilimsel kütüphane ile yayınların zengin bir arz var.
IMG_1388.JPG
Resim 5.

Okulun arka bahçesinde bulunan meyve ve sebze ekim-dikim alanı gelen çocukların bitkilerin nasıl yetiştiğini görmesi ve bitki bakımı ile ilgili bilgileri uygulamalı olarak öğrenmesi çeşitli bitki türlerini tanıması için oldukça güzel bir alan.
IMG_1391.JPGIMG_1393.JPG
Resim 6. Resim 7.

İlgimizi çeken bir diğer bölüm yemek öğünlerinin sergilendiği ve kalori hesabını yapabileceğiniz bölümdü. Kahvaltıdan akşam yemeği hatta gece öğününe kadar 6-7 çeşit öğün içinde yenilecek yiyecekler ayrı ayrı gruplandırılmış. Poşetinize yemek istediğiniz her şeyi içecek dahil koyuyorsunuz. Bütün öğünleri tamamladıktan sonra kalori listesi ile bütün gün içinde aldığınız kaloriyi hesaplamış oluyorsunuz ve hakikaten tahmin etmediğiniz kadar büyük rakamlarla karşılaşıyorsunuz.
IMG_1396.JPGIMG_1397.JPGIMG_1396.JPGIMG_1402.JPG
Resim 8. Resim 9. Resim 10.

 


Müze de her şey düşünülmüş; Astronotların yiyeceği yemeğe kadar mevcut. Yanında tabiî ki bir lezzet kitaplığı da unutulmamış. Burada da ünlü şeflerin lezzet dünyalarını bulabiliyorsunuz.
 


IMG_1403.JPG
Resim 11. Resim 12.

Gelelim eski ve yeni mutfak ve mutfak malzemelerine. İlk bakıldığında gerçektende alışageldiğimiz köylerimizin mutfaklarını ne kadar da andırıyor. Gerçekten de küçük bir iki ayrıntı dışında birçok şey bizimle aynı. Bu da mutfak kültürünün evrensel olduğunun bir göstergesi.
IMG_1405.JPG IMG_1407.JPG
Resim 13. Resim 14.

Bu da bütün dünyada artık görmeye alışık olduğumuz modern mutfaklarımız. Bu alanda çeşitli görsellerde zenginleştirilerek modern mutfaklarda ki yemek yapma anlayışını çok güzel ortaya koymuş.
IMG_1413.JPG IMG_1415.JPG
Resim 15. Resim 16.

Dünyanın hemen hemen her yerinden getirttikleri ekmeklerde müzede sergileniyor. Fakat bir tek Türkiye’nin olmaması bizi gerçekten üzdü. Bu kadar ekmek çeşidimiz varken orada yer alamamamız gerçekten ilginç. Fakat Bolu yöresine has ekmeğimizi göndereceğimizi söylediğimizde onlarda büyük bir memnuniyetle bu alanda sergileyeceklerini dile getirdiler.
IMG_1416.JPGIMG_1417.JPG
Resim 17. Resim 18.

Bunun yanında ki bence en önemlilerinden biri; okulda bulunan okulun her türü ve düzeyi için didaktik laboratuarlarda gelenlere uygulamalı olarak tat konusunda sınırsız deneyimler yaşatılıyor. Okulda bir adet uygulamalı yemek laboratuarı ve ilgimizi en çok çeken bir adet şarap tadım laboratuarı mevcut.
Genel perspektifte; müze, geçmişten günümüze çeşitli tatları bulabileceğiniz bir nokta. Torino ilinin DOC şarapları, Wine Boutique gibi bir çok şarabı ve çeşitli doğal meyve sularını satın almanız mümkün. Geniş avlular içinde, gösteriler, konferanslar, toplantılar, ve tadım günleri ve büfeler ile çeşitli lezzetleri keşfetmek mümkün. Bunun yanında Uluslararası Yemek Okulu’nun çeşitli kursları burada ziyaretçilere sunuyor. Seminerler, amatör ve profesyonel kurslar müzenin geniş etkinlik yelpazesinden sadece birkaçı. Bu arada önemli bir ayrıntı ise; tüm yapı engelli için erişilebilir.
 
 
Son Güncelleme ( Pazartesi, 10 Mart 2014 )
 
< Önceki

Üye Girişi

Üye Girişi

Kimler Sitede


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi 

- Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs 

Sitesi - Şahıs Web Sitesi