Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Deneyimlerimiz arrow Scuola Latina (Pomaretto) – Latin Okulu
Scuola Latina (Pomaretto) – Latin Okulu Yazdır
Cuma, 02 Kasım 2012
1600 yılından beri mevcut olan bir ilkokul. Okulun adının ‘Latina’ olmasının nedeni ise okulda Latince, Yunanca ve İbranice öğretilmesiymiş. Burada yaşayan halk Protestan olduğu için Latince’ yi öğrenmeleri önemliymiş. Çünkü o dönem, Protestanların diğer okullara alınmadığı bir dönem olduğu için Latinceyi öğrenip Avrupa’nın Protestan ülkelerindeki üniversitelere okumaya gidiyorlarmış.

 

 

Okul İskoçlu bir rahip tarafından kurulmuş. Okulun diğer şubeleri de varmış ve bütün okullar Protestan Avrupa’dan gelen fonlarla kurulmuş.
1986 yılına kadar diploma veren bir ilköğretim okulu iken aynı yıl devletin okula el koymasıyla Protestan eğitim sistemini değiştirmiş ve bir süre sonra da okulu kapatmışlar. Okul mülk sahibi Valdesi Kiliesi’nin yönetim kuruluymuş. Okul kapanınca çöküntüye uğradığını gören yönetim satma kararı almış fakat vadi halkı karşı çıkarak okulda anılarının olduğunu söylemişler.
2000 yılında bu okuldan daha önce mezun olanlar bir dernek kurmuşlar.Bu binayı kültürel amaçlı kullanıma açma kararı almışlar ve bina Protestanların yaşamını sergileyen bir müze haline dönüşmüş.
Projeye göre üst katta bir adet konferans salonu ve kütüphane bulunacak. Kütüphanede bu bölgede konuşulan Fransızca – İtalyanca karışımı bir dil olan ‘Occitano’ dili ile ilgili eserler bulunacak. Fransa İtalya ve İspanya’nın belli bir bölgesinde kullanılan bir dil. İtalya’daki birçok azınlık dilinden biri. İtalyan hükümeti 1999 yılından itibaren bu azınlık dillerini koruma altına almış.
Şimdi müzeyi biraz tanıyalım:Bu vadide yaşayan halk çok yoksulmuş. Çünkü topraklar tarıma elverişli değil ve taşlıkmış. Zaten müze içinde de bu yoksul hayat küçük el yapımı objelerle anlatılmış.Yapılan objelerin bütününe ‘sözün bittiği yer’ demişler. Çünkü hakikaten baktığınızda vadideki yaşamı ve bölgede yaşayan Protestanların yaşadığı sıkıntıları çok güzel okuyabiliyorsunuz.


Bölge eğimli olduğu için her baharda aşağı akan toprağı küfelerle tekrar yukarı taşıyorlarmış. Diğer gördüklerimizde olağan tarım işleri olan ekme biçme gibi aktiviteler. Bölgede genel olarak kadınlar en ağır işlerde görev alıyormuş.Yazın 3 ay yaylalara çıkıyorlar ve hayvanları buralarda otlatıyorlar. Veterinerlik hizmetleri uzun süre Protestanlara verilmemiş ve onlarda kendince yöntemler üretmişler. Mesela hasta inekleri tedavi etmek için kan akıtıyorlar. Çünkü kan akıtınca tansiyonu düşüyor. Bunun yanında gebe kalmayan ineklerinde boynundan kan alıp gebe kalmalarını sağlıyorlarmış. Bunu da şöyle açıklıyorlar: Dişi zayıf düştüğü zaman daha kolay gebe kalıyormuş. Bunun yanında inek ve domuz kanını aynı zamanda yemeklerinde de kullanıyorlar.
Hayvan ürünleri için bir dayanışma grubu kurmuşlar. Çünkü bazen yaylaya çıkarken hayvan düşüp ölebiliyormuş. Bir adet hayvanı olan bir insan için açlıkla karşı karşıya demek oluyormuş. Ölen hayvan hemen kesiliyor ve parçaları bu dayanışma grubundaki insanlara satılıyormuş. Burada ince bir ayrıntı mevcut: Ne kadar fazla hayvanınız varsa o kadar fazla parçayı sizin almanız gerekiyor. Bu şekilde hayvanı ölen aile tekrar bir hayvan alacak kadar paraya sahip oluyor.Bu da bir talk madeninin maketi. Bütün bu maketler bu okulda okuyan bir gönüllü tarafından tek tek el ile yapılmış.

Bu da burada sergilenen koleksiyonu yapan kişinin doğduğu köy. Maketler gerçekten özenle ve profesyonelce yapılmış. Her ayrıntı ince bir şekilde düşünülmüş.
 

 

Son Güncelleme ( Pazar, 09 Mart 2014 )
 
Sonraki >

Üye Girişi

Üye Girişi

Kimler Sitede


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi 

- Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs 

Sitesi - Şahıs Web Sitesi