Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Deneyimlerimiz arrow Scuola Malva Arnaldi (Bibiana) – Tarım Araştırma Merkezi
Scuola Malva Arnaldi (Bibiana) – Tarım Araştırma Merkezi Yazdır
Salı, 02 Ekim 2012
Tarım ve ürün kültürü konusunda çeşitli bilgiler edinebileceğiniz bir kurum. 300.000 m2 açık ekim alanına sahip merkez daha önce zengin bir ailenin çiftliği olarak kullanılıyormuş. Ailenin araziyi bağışlaması ile arazi üzerinde geliştirilen proje A.B. fonlarının da desteğiyle hayata geçirilmiş.

Bizi burada Osasco Tarım Enstititüsü’nden bir profesör karşıladı. Bölgede bir adette tarım meslek lisesi bulunmakta ve çocuklara tarım ve ürün kültürü konularında dersler verilerek profesyonel çiftçi yetiştirilmektedir. Fakat aldığımız bilgiler, tarımın Türkiye’de olduğu gibi orada da gençler tarafından ilgi görmemesi ve basit bir çiftçilik anlayışından öteye gitmediğinin düşünülmesidir. İlk baktığınızda alt gelir grubuna ait ailelerin çocukları tarafından rağbet göreceğini düşünseniz de okulda babalarının büyük çiftlikleri olan üst gelir grubuna ait ailelerin çocukları da mevcut.

IMG_1441.JPGIMG_1440.JPG

Tarım araştırma merkezi belli dönemlerde çeşitli konferanslar vererek çeşitli şekilde gelen insanları ürün türleri ve yetiştirme biçimleri hakkında bilgilendiriyor.

IMG_1443.JPG

Merkezde ayrıca bölgedeki üzüm bağlarının fazlalığı nedeniyle bir adet şarap üretim merkezi de mevcut. Girdiğimizde yoğun bir şarap kokusu bizi karşıladı ve çok sayıda üzüm çeşidinin burada denenerek çeşitli şekillerde şarap ürettiklerinin bilgisini verdiler.

IMG_1444.JPG IMG_1445.JPG

Merkezin arkasında bulunan ekim alanları çeşitli gruplara ayrılarak numaralandırılmış ve bir çok meyvenin türlü çeşitlerini görmeniz ve tatmanız mümkün.

IMG_1449.JPG

Dünyanın birçok ülkesinden getirilen çeşitli meyve tohumları bu merkezde bir çok araştırmadan geçerek çeşitli şekillerde üretimi yapılıyor. Ekim işlemi yapılmadan önce tohumda ya da fidanda her hangi bir hastalık olup olmadığı tespit ediliyor. Eğer hastalık bulgusu varsa ekim işlemi yapılmadan tohum imha ediliyor ve üretimiyle ilgili çeşitli yasaklar getiriliyor.

IMG_1451.JPGIMG_1456.JPG

Resimde de görüldüğü üzere ekilen ürünlerin bir kısmından doğal meyve suyu üretimi yapılıyor. Orada, tattığımız elmalardan aynı zamanda meyve suyu ürettiklerini gördük ve ikram edilen meyve sularının tatlarına gerçekten çok şaşırdık. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen bu meyve sularındaki tada şaşırmamak olası değil. Çünkü içtiğiniz meyve suyu sizi o meyveyi yiyormuş hissi veriyor. Tabii ki bu şekilde üretimin bir dezavantajı ürünün raf ömrünün kısa olması.

Kısacası; Tarım Araştırma Merkezi bütünüyle tarımı geliştirme amaçlı kurulmuş profesyonel üretim biçimleri ve teknikleri ile ürün kültürü konusunda her türlü bilginin olduğu bir kurum. Avrupa ülkelerinde bu gibi projeler yer bulunduktan sonra A.B. fonları ile rahatlıkla gerçekleştirilebiliniyor. En önemli ayrıntı da sadece bölgede yetişen meyve türleri değil bütün dünya da yetişen her meyvenin her türü üzerinde çeşitli araştırmalar yapılması ve bu şekilde de zararlı olabilecek ya da ülkeye geldiğinde hastalık bulaştırabilecek türleri üretmeden imha etmeleridir.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 10 Mart 2014 )
 
< Önceki   Sonraki >

Üye Girişi

Üye Girişi

Kimler Sitede


SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi 

- Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs 

Sitesi - Şahıs Web Sitesi